e uczucie strachu i przerażenia, nie tylko u najmłodszych. Skąd on się bierze ? Źródła takiego strachu są różne. Jednym z nich jest trauma z dzieciństwa. Gdy rodzice zabierali nas do dentysty, nigdy nie była to miła wizyta. Nawet jeśli stomatolog był uroczym człowiekiem, widok wiertła w naszych ustach i oślepiające światło, wywołuje w człowieku traumę na długie lata. Innym rozwiązaniem zagadki strachu przed dentystą, jest oczywisty i naturalny strach przed bólem. Idąc do dentysty, uosabiamy go sobie własnie w uczuciem bólu, który wywołuje w nach strach i dyskomfort. Powiedzmy sobie szczerze, niewielka ilość osób, idzie do dentysty, gdy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj udajemy się tam, gdy ból jest silny lub nie do zniesienia. To pokazuje że nie boimy się dentysty jako człowieka, tylko jego działania, konsekwencji zaniedbania naszych zębów. Dlatego warto chodzić na częste wizyty kontrolne, co prawdopodobnie zmniejszy lub zniweluje nasz strach.
Warto pamiętać że czasami zmuszeni jesteśmy
Nie wielu osób wizyta w gabinecie dentystycznym w dalszym ciągu jest źródłem stresu. Stres ten można w znacznym stopniu zminimalizować, jeśli odpowiednio przygotujemy się przed odwiedzinami u lekarza. Każdy pacjent wie, że należy porządnie umyć zęby, unikamy również jedzenia produktów, które wydzielają charakterystyczny zapach. Nie spożywamy więc cebuli, czosnku oraz, oczywiście, alkoholu. W przypadku zmiany gabinetu lekarskiego dobrze jest zabrać ze sobą naszą dokumentację medyczną. Bez problemu powinniśmy otrzymać ją z dawnej przychodni. W ten sposób dentysta będzie wiedział z czym się zmagamy, pozna co w naszej jamie ustnej zostało już zrobione oraz dowie się, co jest do zrobienia. W przeciwnym razie, stomatolog może zlecić zrobienie zdjęcia panoramicznego - a są to już dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że czasami zmuszeni jesteśmy odwołać wizytę. Dzieję się tak w przypadku, kiedy cierpimy na infekcję, mamy katar albo wyskoczyła nam opryszczka na wardze lub afta w jamie ustnej. Gabinet dentystyczny przesunie naszą wizytę na inny, dogodny dla nas termin, w tym czasie powinniśmy wyleczyć dolegliwość.
To ciekawe dla jak wielu osób
Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.