więcej, a przede wszystkim trzeba być sumiennym i wypracować sobie regularność. Szczotkowanie to podstawa o której pamiętać powinien każdy. Warto też sięgnąć po nić dentystyczną, płyn do płukania czy nawet gumę do żucia (najlepiej bez cukru).
Co do samego szczotkowania to jest kilka szkół, ale mycie okrężnymi i delikatnymi ruchami jest najczęściej polecaną metodą. Jednak w tej materii najważniejsze jest, aby być dokładnym i się nie uszkodzić, reszta to kwestie indywidualne.
O profilaktyce próchnicy
Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.
Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów
Rodzaje i typy protez
Stomatologia to bardzo szeroko rozumiane pojęcie w którym znajduje się wiele różnych poddziałów. Protetyka to tylko jednak z nich, a rodzaje i typy dostępnych dzisiaj protez jest na tyle duża, że czasami ciężko się zdecydować która opcja będzie dla nas bardziej odpowiednia.
Obecnie najbardziej zaawansowaną metodą protetyki jest osadzanie koron cyrkonowych na wcześniej założonych implantach, takie rozwiązanie jest bardzo trwałem. Niestety jest to również najdroższa dostępna metoda leczenia protetycznego. Mimo wszystko polecana jest nie tylko przez dentystów, ale i samych pacjentów.