Porady na zdrowie. O zębach - Dla dentystów

gabinet stomatologiczny cieszyn

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii nie są często tak popularne, jak leczenie próchnicy i wstawianie plomb. Chociaż wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych mogłoby w łatwy sposób uchronić się przed bolesnym

Porady na zdrowie. O zębach - Dla dentystów gabinet stomatologiczny cieszyn
leczeniem, to jednak niewielu decyduje się na takie zabiegi. Dla większości osób profilaktyka w stomatologii opiera się na regularnych przeglądach stanu uzębienia, natomiast takie usługi, jak piaskowanie czy lakowanie zębów są znacznie mniej popularne. Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrym zdrowiu trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej profilaktyki jest to niewykonalne i chociaż istnieje możliwość utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia bez profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, czasem jednak może okazać się to dobrym rozwiązaniem.

Do najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych w stomatologii należy przede wszystkim piaskowanie, które polega na usuwaniu kamienia i innych niedoskonałości z zębów. Jest to bardzo popularna usługa profilaktyczna i wiele osób jest zadowolonych z korzystania z tego rodzaju zabiegu. Mniej popularne, ale niegdyś bardzo często stosowane jest lakowanie zębów. Osoby chcące utrzymać swoje zęby w doskonałej kondycji mogą także zdecydować się na lakierowanie zębów. Z kolei dla dzieci bardzo często przeprowadzane są w szkołach takie zabiegi, jak fluoryzacje, które sprawiają, że zęby najmłodszych są w lepszym stanie. Zabiegi profilaktyczne cieszą się popularnością zwłaszcza w większych gabinetach stomatologicznych.


Telefoniczna obsługa gabinetu dentystycznego

Sprawna obsługa gabinetu dentystycznego wymaga prowadzenia zapisów do dentysty. Najbardziej klasyczną metodą prowadzenia takich zapisów jest metoda telefoniczna. Pozwala ona na prowadzenie dialogu z potencjalnym pacjentem i odpowiadanie na wszystkie jego pytania. Poza tym prowadzona jest coraz częściej internetowa obsługa gabinetu dentystycznego. Jest ona bardzo wygodna zarówno dla potencjalnego pacjenta, jak i dla pracowników przychodni. Pacjent może bowiem w jednym momencie sprawdzić wszystkie terminy przyjęć swojego dentysty, a pracownicy przychodni nie muszą odbierać tak dużej liczby telefonów, jak wcześniej. Wykorzystując swoje konto internetowe będzie można także odwołać wcześniej zarezerwowaną wizytę.

Wydaje się, że praktycznie wszystkie dorosłe osoby znają zasady dbania o zęby. Wiedzą one bowiem, że trzeba myć dokładnie zęby rano i wieczorem lub po każdym posiłku, aby można było zapobiegać rozwojowi próchnicy. Coraz częściej sięgają one także po elektryczne szczoteczki do zębów. W sprzedaży dostępna jest także duża ilość past do zębów, a dentyści starają się polecać swoim pacjentom najbardziej odpowiednie dla nich pasty do zębów. Wiedzą oni również, jakiego rodzaju środki wybielające zęby mogą być zarówno bezpieczne, jak i skuteczne dla ich pacjentów. Są w stanie również skierować swoich pacjentów na odpowiednie zabiegi wybielania zębów. Trzeba pamiętać, że takie zabiegi muszą być przeprowadzane przez odpowiednich specjalistów.


Zabieg piaskowania

Piaskowanie ? zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym i może być wykonywane zarówno przez higienistę dentystycznego, jak i stomatologa. Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Pacjent musi dość często wypluwać charakterystyczną, dość słoną zawiesinę; można też użyć odsysacza, co w dość dużym stopniu eliminuje ten problem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem, gdyż strumień kierowany jest jedynie na powierzchnię zębów, ale po odbiciu się od niej może trafić na dziąsło lub język.

W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piaskowanie_(stomatologia)