Dentysta - co warto wiedzieć przed wizytą? - Dla dentystów

Dentysta Bytom

Usunięcie zęba i co dalej?

Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny problem, jaki

Dentysta - co warto wiedzieć przed wizytą? - Dla dentystów Dentysta Bytom
możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.


Źle wyrwany ząb? Twoje prawa


Wizyta u dentysty w dzisiejszych czasach nie niesie ze sobą jakichś negatywnych emocji, lęków, czy strachu przed źle wykonaną pracą. Dobry stomatolog jest dziś w cenie, a za sprawą możliwości komentowania w internecie, bardzo łatwo jest weryfikować umiejętności i charakter danego lekarza. Nawet jednak najlepszy specjalista może popełnić błąd. Jeśli jest to błąd niewielki i wadę można poprawić, to po przeprosinach najczęściej nie ma problemu i pacjent wraca zadowolony. Owszem, stracił on swój czas, no ale liczy się efekt. Gorzej, jeśli lekarz wyrwał ząb. W takiej sytuacji, jeśli popełnił on błąd, pacjent może domagać się nie tylko wstawienia nowego zęba, ale także stosownego odszkodowania, rzecz jasna na drodze sądowej.

Współczesne metody leczenia zębów odpowiadają wymaganiom dzisiejszego rynku. Tylko to daje możliwość utrzymania uzębienia w odpowiedniej formie, szybkiego leczenia. Szybkie leczenie oznacza także, że jest to leczenie skuteczne. Jak podkreślają specjaliści w swoich dziedzinach – im mniej ingerencji w uzębienie tym lepiej. Jest to kluczowa informacja dla wszystkich żywo zainteresowanych tematem zdrowia, higieny jamy ustnej i generalnie zdrowego samopoczucia. Trzeba mieć na względzie to, że o naszym samopoczuciu w dużej mierze decyduje stan uzębienia, utrzymywanie organizmu w odpowiedniej formie fizycznej. Jest to rzecz wręcz obowiązkowa i po prostu bardzo, bardzo ważna!



Kamień nazębny - czemu taki niebezpieczny?

Kamień nazębny ? zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów.

Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

Zabieg usunięcia kamienia nazębnego u psa wykonywany metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą piezoelektrycznych i magnetostrykcyjnych metod ultradźwiękowych.

W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj posiada on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów, która pogłębia się jeszcze przy spożywaniu np. kawy i herbaty lub też wdychaniu dymu papierosowego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_naz%C4%99bny