Wizyta u dentysty - kilka porad - Dla dentystów

Dentysta Ruda Śląska

Znaczenie przeglądu dentystycznego dla przeprowadzenia skutecznego leczenia zębów

Żeby leczenie zębów mogło być skuteczne, musi zostać przeprowadzone według powszechnie przyjętych standardów przy użyciu najlepszych środków oraz sprzętów dentystycznych. Mogą być o

Wizyta u dentysty - kilka porad - Dla dentystów Dentysta Ruda Śląska
ne kupowane przez dentystów u renomowanych i sprawdzonych producentów, a wówczas pozostaną bezpieczne dla pacjentów. Skuteczne leczenie zębów musi być także poprzedzane przeprowadzaniem dokładnego przeglądu dentystycznego. Jego znaczenie dla wyboru właściwego sposobu leczenia jest ogromne, ponieważ pozwala na dokonanie dokładnej oceny stanu uzębienia i każdego zęba z osobna. Na jego podstawie lekarz może zadecydować czy w przypadku konkretnego pacjenta wystarczy podjąć leczenie ozonem czy trzeba jednak przystąpić do borowania zębów.

Najlepsi dentyści znani są z tego, że dbają o posiadanie sprawdzonych sprzętów i narzędzi dentystycznych. Dlatego zatrudniają w swoim zespole osoby odpowiedzialne za sprowadzanie najlepszych elementów wyposażenia gabinetu dentystycznego. Dzięki temu praca dentystów będzie mogła być efektywna i dobrze dostosowana do potrzeb wszystkich pacjentów, a samo leczenie stomatologiczne prawie bezbolesne. Do jego prawidłowego przeprowadzenia potrzebne są także dobre środki lecznicze. Z nich będą wyrabiane wypełnienia tymczasowe oraz plomby zębowe. Dentyści dobrze wiedzą, że tylko posiadanie dobrych środków dentystycznych pozwoli na wyrobienie trwałej i dobrze dopasowanej plomby. Ponadto w dobrych gabinetach dentystycznych znajdują się środki pozwalające na wyrabianie różnego rodzaju plomb.


Gazety stomatologiczne

Na rynku dostępnych jest wiele periodyków poświęconych zagadnieniom stomatologicznym. Jedne z nich przeznaczone są dla specjalistów, a inne dla wszystkich osób zainteresowanych stomatologią. W różnego rodzaju magazynach stomatologicznych poruszane są różne tematy z zakresu leczenia zębów oraz ich wybielania. Kupować można również gazety stomatologiczne oraz takie tygodniówki, w których niektóre działy poświęcone są dentystyce. Najczęściej są w nich poruszane najbardziej pospolite tematy, jednak ich kupowanie i tak jest bardzo opłacalne dla wszystkich czytelników. Najbardziej specjalistyczne opisy znajdują się w periodykach naukowych i czasopismach stomatologicznych. Dostępność do nich jest bardzo ułatwiona ze względu na to, że są one wydawane również w Internecie.

Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są w specjalistycznych gabinetach dentystycznych. Należą do nich różnego rodzaju zabiegi wykonane na zębach mające na celu ich leczenie zwykłe i kanałowe oraz prosty przegląd stomatologiczny. Wszystko to sprawia, że są one wykonywane w standardowo wyposażonych gabinetach stwarzających dostęp do podstawowego zaplecza dentystycznego. Przy jego wykorzystaniu można przecież przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi na zębach i sprawiać, że udaje się uratować nawet najbardziej zepsute zęby. Ich zatrzymanie pozwoli pacjentowi na uniknięcie dolegliwości powiązanych z wyrywaniem zębów i wstawianiem sztucznych zębów. Wprawdzie są one obecnie znacznie ograniczane, jednak nadal występują.


Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):


Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.


Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka