zupełnienie protetyczne, które odtwarza znaczny ubytek zęba. Korony mogą być wykonywane z różnych materiałów, takich jak stopy metalu, akryl, kompozyt lub ceramika. Gabinety stomatologiczne oferują wykonanie koron, często porcelanowych. Zabieg nakładania koron polega na osadzeniu trwałego uzupełnienia na oszlifowanych zębach, które mogą być zarówno martwe, jak i żywe. Korony porcelanowe są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ząb jest dość mocno zniszczony i odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Ponadto nałożenie koron znacząco poprawia estetykę zębów. Warto też wiedzieć, że korony dodatkowo wzmacniają zęby leczone kanałowo oraz umożliwiają przywrócenie właściwych warunków zgryzowych. Korony stomatologiczne można nakładać zarówno na zęby stałe, jak i mleczne.
Metody wybielania zębów
Wybielanie zębów jest zabiegiem czysto estetycznym pozwalającym na cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem. Wybielanie zębów można podzielić na zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych oraz na te stosowane w domu. Wybielanie zębów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.
Jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem
Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.
Usługa wykonania licówek porcelanowych
Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług z różnych specjalizacji stomatologicznych, a jedną z nich jest protetyka. Usługą, która wchodzi w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonie tak zwanych licówek. Licówka stomatologiczna jest to po prostu specjalny rodzaj uzupełnienia protetycznego stanowiący cienką płytkę, która jest nakładana na przednie powierzchnie zębów. Głównym celem licówek są kwestie estetyczne. Płytki, którymi licuje się zewnętrzne powierzchnie zęba mogą być wykonane z porcelany, ceramiki lub kompozytu. Licówki porcelanowe idealnie nadają się na rozwiązanie problemów estetycznych, związanych z nierównymi lub lekko uszkodzonymi i przebarwionymi zębami. Licówki są przyklejane na stałe do zęba za pomocą specjalnych cementów kompozytowych. Wykonanie licówek służy głównie celom estetycznym i jest nieszkodliwym zabiegiem, ponieważ polega jedynie na przymocowaniu cienkiej płytki do przedniej powierzchni zęba. Można więc powiedzieć, że licówka porcelanowa tworzy nowy front zęba.