prawdziwą histerię. Jednak dentysta ma swoje sposoby na radzenie sobie z takimi bojaźliwymi dzieciakami. Jakie są te metody? Przede wszystkim, wiele stomatologów daje dzieciom nagrody po skończonej wizycie. Mogą to być naklejki, kolorowanki albo nawet małe pasty do zębów czy szczoteczki. Sprawia to, że dziecko czuje się tak, jakby w końcu doświadczyło czegoś miłego i szybko zapomina o tym, co było wcześniej robione w jego buzi. Dzięki temu dentysta zaczyna kojarzyć się bardzo miło, bo przecież jest to osoba, która daje prezenty. Bardziej skrajnym sposobem poradzenia sobie z dziecięcym strachem przed stomatologiem jest podanie mu znieczulenia. Jeśli maluch nie będzie nic czuł podczas wizyty, gabinet dentystyczny nie będzie mu się wydawał strasznym miejscem. Najzwyczajniej w świecie nie będzie miał ku temu powodów, bo przecież nie doświadczył tam żadnych nieprzyjemnych rzeczy.
Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu
Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.
Dlaczego warto zostać dentystą?
Nadszedł ten czas w roku, w którym wielu młodych ludzi staje przed wyborem kierunku studiów. Warto zdecydować się na przyszłościowy zwód, który będzie nie tylko przynosił satysfakcję z pracy, ale także będzie się wiązał z wysokimi zarobkami.
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są wciąż bardzo popularne w Polsce. Trzeba mieć bardzo dużo punktów, aby się na nie dostać. Warto jednak próbować. Wybierając ten zawód należy pamiętać, że stomatolog musi ciągle się dokształcać. Jeździć na szkolenia i poznawać nowe techniki i metody leczenia. Dentysta powinien mieć także wysokie zdolności manualne. Studia na tym kierunku trwają pięć lat. Ważna na nich jest nie tylko nauka teorii, ale także praktycznych umiejętności. Po ukończeniu studiów można założyć swój gabinet dentystyczny. Ważne jest, aby dentysta miał oprócz umiejętności i wiedzy, również wysokie kompetencje społeczne. Nawiązywanie pozytywnej relacji z klientami jest bardzo ważne i owocuje pozytywnymi opiniami. Właściciel gabinetu, dbając o jego renomę, zapewni sobie stałych klientów i nigdy nie będzie musiał martwić się brakiem pracy i zarobku.